wtorek, 21 stycznia

Dobre biurko – jak wybrać?

Dobre biurko – jak wybrać?

Komponowanie przestrzeni biurowej, czy to w firmie, w której mają być zatrudnieni nasi pracownicy, czy to samemu dla siebie we własnym domowym zaciszu, zawsze wiąże się z koniecznością zainwestowania w wysokiej jakości stolik, przy którym będą realizowane poszczególne zadania. Nie ma, co ukrywać, że od warunków pracy zależy w bardzo dużym stopniu jej efekt końcowy oraz jakość i zadowolenie i stan psychiczny pracownika.

Jeżeli pracujący w systemie kilkugodzinnym będzie zmuszony do tego, aby pisać na komputerze przy źle dobranym do jego sylwetki biurku, niewątpliwie będzie znacznie szybciej i w większym stopniu znużony niż w przypadku osoby, która pracuje standardowe osiem godzin, ale w warunkach komfortowych. Istotne jest przecież to, aby uzyskać zadowalające wszystkim efekty, dlatego też trzeba dołożyć starań, co do tego, by wyeliminować wszelkiego rodzaju czynniki destruktywne, które negatywnie wpływają na postępy w naszej pracy. Pierwszym i zarazem najistotniejszym punktem powinno być zatem w tym przypadku wygodne przystosowanie pomieszczenia do pracy. Stanowisko biurowe opiera się zwłaszcza na należytym doborze biurka. Stolik musi być pasujący zarówno do naszego wzrostu, jak także do charakteru wykonywanej przez nas pracy. Pamiętajmy, że inną pozycję przybiera się do sporządzania godzinami dokumentacji ręcznej, a przy pracy na komputerze, kserowaniu czy skanowaniu bądź nawet odbieraniu telefonów.

Pewne jest jednak, że niezależnie od tego, jaki rodzaj roboty przyjdzie nam wykonywać, nieodpowiednio dostosowane biurko skutkuje na przykład poważnymi dolegliwościami kręgosłupa. Ponadto cierpimy na różnorakie urazy stawów i nadwyrężanie mięśni. Rezultatem tego są poważne, przewlekłe schorzenia, których leczenie jest uporczywe, kosztowne i niesamowicie długotrwałe. Czasami tak wyrządzone sobie uszczerbki na zdrowiu dają się we znaki do końca życia. By takich dylematów natury zdrowotnej nie mieć, warto zakupić porządny stolik, przy którym będziemy siedzieć w pełni wygodnie. Do komfortowej pracy z komputerem przyda się biurko z blatem specjalnie wyprofilowanym. Chodzi w szczególności o konkretną część stolika, a mianowicie o ukształtowanie przedniej krawędzi w taki sposób, aby podczas wykonywania obowiązków na komputerze, móc wsunąć się z krzesłem pod blat biurka.

Im głębiej damy radę się wsunąć, tym bardziej wygodnie będzie nam się pracowało. Ważne jest też niesamowicie to, aby móc swobodnie oprzeć nadgarstki, a więc trzeba zatroszczyć się o to, żeby nasze ręce miały nieskrępowane ułożenie na blacie. Nadwyrężanie ich poprzez przetrzymywanie dłoni w powietrzu przez parę godzin dzień w dzień skutkuje nierzadko poważnym problemem z nadgarstkami. Ponadto odczuwamy dyskomfort w mięśniach grzbietu czy cierpnięcie kończyn górnych oraz dolnych. Niektórzy preferują przybranie takiej pozycji podczas pracy na komputerze, która umożliwi im położenie na blacie biurka również łokci, dlatego dokładnie wymierzmy stolik nim kupimy za model zza mało rozległym blatem.

Ponadto specjaliści radzą, aby mieć tyle wolne przestrzeni, żeby wykładać klawiaturę, na jakiej piszemy w pracy, na blacie stolika. Wtedy zdecydowanie mniej obciążamy nasz kręgosłup. Jest to potwierdzone rozlicznymi badaniami wykonywanymi w tym kierunku. Ponadto, pamiętajmy też o tym, aby nie męczyć przesadnie wzroku, który i tak jest osłabiony przez sam fakt ciągłego siedzenia przed monitorem urządzeń elektronicznych. Istotne okazuje się więc należyte ustawienie monitora, chodzi o to, aby nie był za wysoko, aby nie trzeba było trzymać w górze karku, ani za nisko, żeby się celowo nie garbić. Monitor musi być tak ustawiony, aby jego górna krawędź była w linii równoległej z naszymi oczami. Jeżeli wierzch komputera czy laptopa nie jest na wysokości naszego wzroku, możemy odczuwać dyskomfort pracy nawet po parudziesięciu minutach a nie co dopiero wielu latach systematycznej pracy kilkugodzinnej w takich właśnie warunkach.

Praca nie powinna być męcząca także wtedy, kiedy zrezygnujemy z niedawno jeszcze całkiem modnych i chętnie wykorzystywanych podkładek pod monitor. Nie ma sensu, bowiem często zdarza się tak, że monitor jest przez taką podkładkę ustawiony zbyt wysoko. Najlepiej, aby był po prostu na blacie biurka, ewentualnie delikatnie wyżej, powyżej niego. Dobrze jest też zmieniać, co chwilę pozycję pracy, aby nie ciało nie cierpło. Do tego trzeba jednak dysponować odpowiednio funkcjonalnym biurkiem, które powinno być takiej wielkości, aby bez problemu odsunąć od niego krzesło, wysunąć się zza jego blatu, przejść chwilę po pokoju czy móc przełożyć kończyny górne bądź dolne tak jak nam jest w danym momencie wygodnie.

Zdrowa i bezpieczna dla oczu odległość ustawienia monitora to dystans w granicach od czterdziestu do siedemdziesięciu pięciu centymetrów. Ponadto istotne znaczenie ma również głębokość blatu biurka. Powinna być ona taka, aby zagwarantować komfortowe użytkowanie klawiatury czy wszelkich innych narzędzi, przyrządów, sprzętów i materiałów, jakie są nam potrzebne do pracy. Między monitorem a przednią krawędzią stolika, przy którym siedzi pracownik, odległość nie powinna być mniejsza niż równo sześćdziesiąt centymetrów. Co do wysokości samego blatu biurka, to z kolei warto pamiętać, że standardem jest wysokość mieszcząca się w przedziale siedemdziesiąt dwa – siedemdziesiąt pięć centymetrów. Ponadto chodzi o stworzenie takich warunków, aby pracować w naturalnym położeniu rąk – kąt między przedramieniem oraz ramieniem musi być kątem prostym.

Samo biurko to jednakże nie wszystko, co gwarantuje nam odpowiednią pozycję do pacy. Istotne tak samo jak stolik okazuje się krzesło. Nie musi być to od razu porządny, skórzany fotel obrotowy, typowo biurowy mebel. Lepszym wariantem jest wybór zwyczajnego krzesła do biurka, ale z uwzględnieniem konkretnie wymiarów naszego ciała. Przyda się model krzesła z miękkim oparciem. Pamiętajmy o tym, aby nie wisieć na krześle, nie kulić się i nie garbić, a przykładać plecy równo do oparcia, bowiem wtedy odciążamy nasz kręgosłup i nie krzywimy się niepotrzebnie. Krzesło powinno być wyposażone w opcję regulacji wysokości, a także możliwość regulowania wychylenia.

Najlepiej, aby miało wygodne w użytkowaniu, wyścielane siedzenie, także z regulacją wysokości i pochylenia. W ten sposób możemy ten sam fotel dopasować do kilku jego użytkowników różniących się wzrostem. Następna kwestia to wykończenie krzesła na dole. Wspomniane powyżej modele obrotowe są bardzo komfortowe, ponieważ pozwalają na zmianę pozycji bez w zasadzie konieczności wstawania i odrywania się od tego, co w danym momencie robimy. Wystarczy, że lekko się przechylimy i sięgniemy po to, co chcemy. Nie trzeba więc wykonywać żadnych skrętów ciała. Takie fotele z mechanizmem obrotowym posiadają również kółka, które z reguły mają opcję blokady. Optymalna wysokość siedziska naszego fotelu biurowego wynosi od 38 do 55 centymetrów. Dobrze jest, aby móc się tak usadowić, żeby położyć stopy na podłodze z zachowaniem kąta prostego między dolna i górną częścią kończyny.

Do należytej pracy biurowej wymagane jest zapewnienie oczom solidnego światła. O wiele lepsze jest rzecz jasna światło dzienne, naturalne, a nie sztuczne robione przez lampy czy żyrandole. Wtedy nie nadwyrężamy oczu, nie doskwierają nam migreny czy nawet nudności, które często pojawiają się na skutek zbyt mętnego, za ciemnego światła i pracy przy urządzeniach elektronicznych. Dobrze jest zatem pamiętać o tej kwestii, kiedy decydujemy się na to, gdzie konkretnie ustawić biurko i krzesło i w jakim miejscu danego pomieszczenia zrobić sobie przestrzeń biurową. Blat musi być umieszczony tak, aby nie padały na niego wprost promienie słoneczne, bo i to nie jest korzystne, gdyż światło odbija nam się w monitorze, więc nie widzimy nic, co jest na ekranie i w efekcie tego i tak ściągamy rolety czy zasłaniamy zasłonki. Poleca się umiejscowienie biurek z komputerem w taki sposób, aby promienie padały na stolik z boku – ze strony lewej, bądź ewentualnie od góry. Musimy pamiętać o tym, że odbijające się promienie słoneczne to nie tylko dyskomfort pracy, ale także ogromne zmęczenie dla naszych oczu.